“2021’de Başiskelemiz’de Güzel İşler Devam Edecek”

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına telefonla bağlanarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin’in konuğu oldu.

Canlı olarak yayınlanan programda Başkan Özlü, Sadun Çetin’e 2020 yılında yapılan ve 2021 yılında yapılacak hizmetleri anlattı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 5 milyon TL’lik yatırımıyla yapılan Selahattin Eyyübi Caddesi’ndeki çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Özlü, Çetin’in sorularını içtenlikle cevaplandırdı.

Başkan Özlü, “Çok hızlı büyüyen bir ilçemiz var. Selahattin Eyyübi Caddesi Başiskele Belediyesi hizmet binamızın önünden geçen önemli bir cadde. Bizde bu caddeyi prestij cadde haline getiriyoruz. Mayıs ayı itibariyle biteceğini umuyorum. 5 milyon TL çok büyük bir meblağ. Sadece bu caddeyi değil Başiskeleli vatandaşlarımızdan biraz sabır bekleyeceğiz. Çünkü Başiskele tam bir şantiye haline gelecek. Bu yaz 2 yıl boyunca biriktirdiğimiz bütün projeleri hayata geçireceğiz.”

Çalışmalar bağlamında pandemi dönemini fırsata çevirdiklerinden bahseden Başkan Özlü sadece caddeler kapsamında 50 milyon liralık ihaleleri olacağını ve Başiskele için çok güzel projeleri olduğundan söz etti.

PANDEMİDE YAPILAN YARDIMLAR

Pandemide vatandaşa ve esnafa sağlanan kolaylıklar ile ilgili yapılanlar hakkında da konuşan Özlü, “Pandeminin başladığı gün Sağlık Bakanlığı’nın aldığı bütün önlemleri belediyemizde uygulamaya başladık. Belediye binamızı ve vatandaşlarımızın sık sık kullandığı alanları periyodik olarak titizlikle dezenfekte ettik. Bu süreçte Büyükşehir Belediyemiz ile beraber Vefa Destek gruplarına büyük destek sağladık. Sokağa çıkma yasaklarının çok ağır olduğu dönemde kimin neye ihtiyacı varsa koştuk. Özellikle 65 yaş üstü herkesin bütün ihtiyaçları noktasında yeterince hassas davrandık. Saman isteyen vatandaşımız oldu onlara da cevap verdik elhümdülillah. Başiskele gibi bir yerde yaklaşık 7 bin adet gıda kolisi dağıttık.” dedi.

“BAŞİSKELE’DE ÜRETİLEN ARAÇLAR DÜNYAYA YAYILACAK”

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla 74 araç Başiskele Belediyesine hibe edildi. Araç hibelerinin başlı başına önemli bir olay olduğuna değinen Başkan Özlü, “Bu durum Başiskele Belediyesi’nde kiralık araç kalmayacağı anlamına geliyor. Zaten ben göreve gelir gelmez çöp araçlarımızı değiştirip kendi araçlarımızla çöpümüzü toplamaya başlamıştık. 30 adet çöp aracı aldık. Araçları ilk alan ve tören yapan belediye bizdik ve bunların yanı sıra yeni yapılacak yatırım çok daha önemli. Elektrikli araçların bataryalarının üretileceği bir fabrika kurulacak ilimize. Bu yatırım 2 milyar dolar tutarında olacak. Tek başına büyük bir istihdam kaynağı olacak ve beraberinde kurulacak sanayi bölgeleri de istihdama katkı sağlayacak.” dedi.

Bu yatırımın Başiskele’nin dünyaya tanıtılması ve vizyonu açısından çok önemli bir gelişme olduğunu ve şehre çok büyük katkısı olacağına işaret eden Özlü, dünyanın her yerinden insanların Başiskele’yi yeğleyeceğini çünkü bu elektrikli ticari araçların dünyaya satılacağını, geleceğin teknolojisinin büyük bir üssünün Başiskele’de olmasının çok anlamlı olduğunu vurguladı.

GÜNÜBİRLİK TERMAL TESİS PROJESİ

İhale aşamasında olan termal kaynak tesisi ile ilgili Sadun Çetin’in sorularına cevaben Özlü, “Günübirlik termal tesis projesi planladık. Hedefimiz Temmuz ayında bu tesisin temelini atmak, yaklaşık bir buçuk yılda tamamlanmasını planlıyoruz. 7 bin metrekarelik alana yapılacak olan termal kaynağı şu anda kullanmaya başladık. Yüzme havuzumuzun ısıtmasını termal kaynak yoluyla yapıyoruz. Eskiden doğalgazla ısınıyordu. Bu sayede aylık 20 bin lira tasarruf sağlıyoruz. Ayrıca termal su ile tarım ve seracılık faaliyetleri yapmayı planlıyoruz. 3-4 yıl içerisinde Başiskele’de termal bir şehir ortaya çıkaracağız.”

Aynı zamanda Tarım İl Müdürlüğü ile bir proje geliştirerek Başiskele’de çiçek seracılığı yapılmasına olanak sağlayacağız. Proje Büyükşehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Başiskele Belediyesi arasında olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

GENÇLERİN İSTEKLERİNE YÖNELİK PROJE

2021 yılında gençlere yönelik ön plana çıkaracakları bu zamana kadar yapılmış projelerden farklı çalışmaları olduğuna değinen Özlü, gençler için kurulan kamp tesisinin pandemi dolayısıyla açılışının ertelendiğini söyledi. Başkan Özlü, gençlerle alakalı 3 aylık bir araştırma yaptıklarını, mülakatlar gerçekleştirdiklerini, gençlerin isteklerini ve beklentilerini ölçtüklerini belirtti.

Var olan gençlik merkezlerinden farklı konseptte bir proje hazırladıklarını vurgulayan Başkan Özlü, “Bu gençlik merkezimizde bir stüdyo kuracağız. Gençler bu stüdyoda enstrümanlarını çalıp, şarkılarını kaydedip yayınlayabilecekler. Kurduğumuz greenbox stüdyolarında fotoğrafçılık ve diğer konularda kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacaklar. Güçlü bir bilgisayar ve internete ihtiyacı olan kardeşlerimiz merkezimizde bu imkânları bulabilecekler. İçinde 400 kişilik gösteri salonu ve fitness merkezinin olduğu bir gençlik merkezi yapacağız. Basit bir proje olmayacak. Başiskele’de yapılsa bile Kocaeli’nden herkesin gelip kullanacağı ve kullanmak isteyeceği bir örnek tesis olacak.” ifadelerini kullandı.